Projektist:

Koonga Põhikool käis KIK-i toel 11. septembril Hiiumaal. Meie projekt on seotud puidu ja selle kasutamisega. Hiiumaa valisime sihtpunktiks, kuna see on kõige metsasem saar. Ja metsa seal tõesti oli.  Kui sadamast sõitma hakkasime, nägime tee ääres tõelist alvarit koos kadakatega.

 

Esimene sihtpunkt oli Rebasemäe õpperada, kus tutvusime palumetsaga, korjasime mustikaid ja pohli, mida oli tõesti palju ja igal pool. Samuti vaatasime samblaid ja samblikke. Ronisime Hiiumaa kõige kõrgemasse punkti Kabelimäele ja nautisime vaatetornidest metsavaadet.

 

Edasi läksime Ristna looduskeskusesse, kus õppekäik hakkas merekaubamajast, kus saime teada, mida kõik meri kaldale on toonud, kaasa arvatud televiisoreid. Meile tuletati meelde, et peab ikka prügi sorteerima, sest enamik asju laguneb liiga kaua. Edasi läksime õpperajale, kus saime teada männi, sanglepa jt taimede nõudlustest, nägime erinevaid raiete tüüpe ja tutvusime, kuidas inimene sõja ajal on maastiku muutnud oma katakombide, tehismägede ja muuga ja jõudsime järeldusele, et inimene ei ole looduse kuningas.

 

Edasi jõudsime randa ja nägime, et sealsed taimed olid hoopis teistsugused, seelikutega ja puha, kadakad oli armsalt maa poole kaldu, nägime ka kurdlehelise roosi kasvukohta ja saime teada, et siin jäävad ellu ainult taimed, mis on vähenõudlikud nagu männid.

 

Õppekäigul nähtud slaididelt Hiiumaa kohta saime teada, et siin on kassikujuline kõrb, kus ei kasva midagi- jälle inimese mõju.

 

Nii et hoidkem seda, mis meil on. Meie projekt jätkub õppekäiguga kohalikku puidutööstusesse ja Pärnu prügilatesse. Eesmärgiks on teadvustada säästliku eluviisi tähtsust.

 

Hele Nööri, Koonga Kooli projektijuht

 

Projekti koduleht

Hiiumaa pildid

Puidutööstuse külastus.

Koonga kooli õpilased õppisid Hiiumaal kui kõige metsasemal Eesti saarel puidu kasutamist - Artikkel Pärnu PostimehesPilt artiklist.